Festival for contemporary dance and performance

TANZTENDENZEN Festival has been presenting international highlights of young contemporary dance in Germany’s north-east since 1993. With Mecklenburgisches Staatstheater Schwerin and Opera na Zamku w Szczecinie joining Hebebühne e.V. and Theater Vorpommern in the group of organisers, from 2018 TANZTENDENZEN will be taking place simultaneously in Greifswald, Schwerin and Szczecin.

TANZTENDENZEN are a platform for young choreographers who have developed a recognisable individual profile and are about to launch their international careers. Encounters and exchange among the artists as well as between audience and artists are actively promoted.

The programme covers a wide range of current international productions complemented by after-show discussions and video choreographies to further deeper understanding. Workshops provide an additional opportunity to get acquainted with the choreographers’ methods and views on a practical level.

 

From their very beginnings up to the present TANZTENDENZEN have been aiming to introduce contemporary dance and performance to the general public in an underdeveloped region and thus promote understanding for this art form.

The festival was initiated in Greifswald by Siemens cultural programme in cooperation with the local sociocultural centre St. Spiritus. In the late 90s Hebebühne e.V. society and Theater Vorpommern joined St.Spiritus as organisers, establishing TANZTENDENZEN as an annual and from 2014 a biennial event.

Program 2018

(Deutsch) Mouvoir/Stephanie Thiersch (Köln)

(Deutsch) Łukasz Przytarski (Polen)

(Deutsch) De Stilte – Tanz für Kinder (Niederlande)

(Deutsch) Iraqi Bodies (Schweden)

(Deutsch) Compagnie Linga (Schweiz)

(Deutsch) Katharina Wunderlich (Berlin)

(Deutsch) Cooperativa Maura Morales (Düsseldorf)

(Deutsch) Nimrod Freed/Tami Dance Company (Israel)

OK Dance (Israel)

Workshop 2018

Sorry, this entry is only available in German.

Sorry, this entry is only available in German.

Sorry, this entry is only available in German.

Sorry, this entry is only available in German.

Alle Workshops

 

Anmeldung für alle Workshops zwingend erforderlich! Workshops in Greifswald bei Franziska Lüdtke, info@tanztendenzen.de

Spielplan 2018

Spielplan Greifswald

Mo 22.10., 19.30 Uhr, Bühne
Mouvoir/Stephanie Thiersch (Köln): Bronze by Gold (75 min)


Di 23.10., 18.30 Uhr, Galerie Schwarz

Łukasz Przytarski (PL): Weld (15 min), Eintritt frei

Di 23.10., 20.00 Uhr, Rubenowsaal

Cie Linga (CH): Solographies (60 min)


Do 25.10., 10.00 Uhr + 12.00 Uhr, Hinterbühne

de Stilte (NL): Fliegende Kuh (Vliegende Coe) [4+]

Do 25.10., 20.00 Uhr, St. Spiritus Triple Feature

Nimrod Freed/Tami Dance Company (IL): Tennis – The True Story (40 min)

Katharina Wunderlich (Berlin): Insomnia (15 min)

OK Dance Company (IL): Expecting (24 min)


Fr 26.10., 19.30 Uhr, Bühne

Cooperativa Maura Morales (Düsseldorf): Exceso de la nada – Überfluss des Nichts (63 min)


Sa 27.10., 19.30 Uhr, Bühne
Iraqi Bodies (SWE): Rite of Exile: Silent Scent (45 min)

Spielplan Schwerin

Di 23.10., 10.00 Uhr, E-Werk

de Stilte (NL): Fliegende Kuh (Vliegende Coe) [4+]


Mi 24.10., 18.00 Uhr, E-Werk

Cooperativa Maura Morales (Düsseldorf): Exceso de la nada – Überfluss des Nichts (63 min)

Mi 24.10., 20.00 Uhr, Großes Haus

Iraqi Bodies (SWE): Rite of Exile: Silent Scent (45 min)


Do 24.10., 19.30 Uhr, Großes Haus

Mouvoir/Stephanie Thiersch (Köln): Bronze by Gold (75 min)


Fr 26.10.,18.30 Uhr, Foyer Ataraxia

Łukasz Przytarski (PL): Weld (15 min), Eintritt frei

Fr 26.10., 19.30 Uhr, E-Werk

Cie Linga (CH): Solographies (60 min)


Sa 27.10., 19.00 Uhr, Aula VHS (im Rahmen der Kulturnacht)
Triple Feature

Nimrod Freed/Tami Dance Company (IL): Tennis – The True Story (40 min)

Katharina Wunderlich (Berlin): Insomnia (15 min)

OK Dance Company (IL): Expecting (24 min)

Spielplan Stettin

So 21.10., 17.00 Uhr, (Große Bühne)
Dzieci Z Dworca Zoo


Mo 22.10. | 19.00 Uhr, (Große Bühne)
Iraqi Bodies (SWE): Rite of Exile: Silent Scent (45 min)


Di 23.10., 19.00 Uhr, (Sala Kameralna) Triple Feature
Nimrod Freed/Tami Dance Company (IL): Tennis – The True Story (40 min)
Katharina Wunderlich (Berlin): Insomnia (15 min)
OK Dance Company (IL): Expecting (24 min)


Mi 24.10, 19.00 Uhr, (Große Bühne)
Mouvoir/Stephanie Thiersch (Köln): Bronze by Gold (75 min)


Do 25.10., 19.00 Uhr, (Sala Kameralna)
Cie Linga (CH): Solographies (60 min)

Do 25.10., 20.30 Uhr, (Galeria)
Łukasz Przytarski (PL): Weld (15 min)


Fr 26.10., 10.00 Uhr, (Große Bühne)
de Stilte (NL): Fliegende Kuh (Vliegende Coe)


Sa 27.10., 19.00 Uhr, (Große Bühne)
Cooperativa Maura Morales (Düsseldorf): Exceso de la nada – Überfluss des Nichts) (63 min)